tri stoljeća kazališne tradicije

Orašar - Gradsko kazalište Požega

Početak 06.12.2021 17:00
Posted by Marija
Categories: Kazališne predstave
Hits: 576

Jedna od najpoznatijih bajki u doba Adventa svakako je Orašar. Iako svjetsku slavu stječe ponajviše kroz baletna uprizorenja na glazbu Čajkovskog, sve češće se postavlja i u drugim medijima. Tako je i ova adaptacija zaživjela u polunarativnom modelu u kojem pratimo priču odrasle Klare koja se prisjeća kako je dobila Orašara. Priča kreće na Badnju večer, netom prije bala, ujak Drosselmeyer dariva Klaru i Fritzu. Za Klaru Orašar je najljepši poklon kojeg je mogla dobiti, ali prava avantura kreće nakon što joj Drosselmeyer otkrije kakve čarobne moći skriva njezin poklon. Za Klaru kreće niz izazova u kojima susreće Kralja Miševa, Snježne Pahuljice, Šećernu Vilu i Princa. Čitavo putovanje traje tek nekoliko zemaljskih sekundi, ali za nju to je priča koju nikada neće zaboraviti. Stoga su pozvani svi koji vjeruju u čaroliju Orašara da se pridruže Klarinim avanturama u Badnjoj večeri.

 

Adaptacija teksta: Marijana Matoković

Režija: Marijana Matoković ∕ Dario Hak

Scenografija: Autorski tim

Kostimografija: Autorski tim

Dizajn video projekcija: Dario Hak

Oblikovanje svjetla: Goran Krmpotić

Ton majstor: Renato Pok

Dizajn plakata: Marija Matijanić

 

Glume:

Kornelija Marks (Naratorica, Majka, Kralj Miševa)

Monika Kostić (Fritza, Šećerna vila)

Laura Matijanić (Klara)

Dario Hak (Drosselmeyer, Orašar, Princ)

 

Informacije i rezervacije na 034/273-161 ili putem Facebooka.

Cijena ulaznice 20,00 kn

Ulaz uz COVID potvrde. Djeca su izuzeta obveze posjedovanja COVID potvrda.
Hvala na razumijevanju!

 

Teško da se ijedan grad u širem okruženju može pohvaliti s tri stoljeća starom kazališnom tradicijom kao što može Požega u kojoj je prema pisanju književnog povjesničara Tome Matića (1874.-1968.) prva kazališna predstava odigrana 27. kolovoza 1715. godine.

Iako precizno datiran, naziv predstave nažalost nije ostao zabilježen, ali je zapisano kako je pozornica bila postavljenja pod šatorskim platnom u dvorištu isusovačkog samostana; dokazujući visoki stupanj tadašnjeg društvenog života samoga grada i njegovih stanovnika.

Povijest kazališta