tri stoljeća kazališne tradicije

Li, li, linija - Dječje kazalište Dubrava

Početak 19.03.2022 11:00
Posted by Marija
Categories: Kazališne predstave
Hits: 557

Neverbalna predstava za djecu, nastala je na ideji poigravanja linijom kao tjelesnim i vizualnim elementom, inspirirana crtanim filmom “La Linea”. Svjetlosno poigravanje linijom izaziva plesačicu da ju slijedi i ulovi kako bi utjelovila njenu linijsku pojavnosti u svom plesu proizvodeći različite, no ponovno djeci prepoznatljive tjelesne forme i likove. U potrazi za svjetlom u kojem želi otplesati svoj ples pripremljen za publiku, nailazi na razne prepreke koje čine da njen pokret i ples promijeni kvalitetu i karakter. Tako špaga čini njen pokret mekanim, periskop ju čini krutom, selotejp ju zalijepi za pod, dok joj mrak oduzima kontrolu nad vlastitim tijelom. Duhovitim utjelovljenjima plesačice, koja se pretapaju iz jednog u drugi, nestajanjima i izranjanjima iz svjetla, u brzom ritmu koji oponaša ritam crtanih filmova, gradi se scenski lik koji sve može, ponešto i uspije, a uglavnom se ozbiljno igra sobom, svjetlom i rekvizitom.

Neverbalna predstava / 4+

Trajanje / 35 minuta
Svečana premijera / 17. studenoga 2018.

Autorice i koreografkinje / Maja Marjančić i Sandra Banić Naumovski
Dramatizacija / Maja Marjančić
Glazba / Hrvoje Klemenčić
Oblikovanje rasvjete / Dominik Lenac Sanković

Pleše: Eleonora Magdalena Vrdoljak

Dizajn promotivnog materijala / Alma Vragović
Tehničar tona / Dino Čosić
Tehničar rasvjete / Dominik Lenac Sanković
Scenska tehnika / Marko Zeba i Zdravko Kovačević

Info:  Umjetnička organizacija Plesna radionica Ilijane Lončar

Teško da se ijedan grad u širem okruženju može pohvaliti s tri stoljeća starom kazališnom tradicijom kao što može Požega u kojoj je prema pisanju književnog povjesničara Tome Matića (1874.-1968.) prva kazališna predstava odigrana 27. kolovoza 1715. godine.

Iako precizno datiran, naziv predstave nažalost nije ostao zabilježen, ali je zapisano kako je pozornica bila postavljenja pod šatorskim platnom u dvorištu isusovačkog samostana; dokazujući visoki stupanj tadašnjeg društvenog života samoga grada i njegovih stanovnika.

Povijest kazališta