tri stoljeća kazališne tradicije

Carevo novo ruho - Gradsko kazalište Požega

Početak 20.03.2022 11:00
Posted by Marija
Categories: Kazališne predstave
Hits: 573

''Carevo novo ruho'' jedna je od najpoznatijih bajki Hansa Christiana Andersena, danskog pisca i tvorca najvećih umjetničkih djela namijenjenih djeci. Ova bajka priča je o caru koji je, umjesto o narodu i svome gradu, mario samo za to kako će se odjenuti koji dan, kakve će cipele obuti te kako će mirisati. Bio je opterećen materijalnim dobrima, umjesto da bude dobar car svojemu narodu i slugama. I tako, jednoga dana dođu dvije varalice na dvor te se caru predstave kao vrhunski tkalci i obećaju mu da će mu napraviti savršeno odijelo za povorku, no naglase caru kako će odijelo biti nevidljivo za glupe ljude. Car, oduševljen, odmah im dade mnogo novca, zlatnika i materijala te tkalci krenu šiti caru novo, savršeno odijelo… Hoće li se caru svidjeti novo ruho? Tko će moći vidjeti odijelo, a za koga će biti nevidljivo? Pogledajte u našoj novoj predstavi ''Carevo novo ruho''!
Režija i adaptacija teksta: Ružica Maurus
Glume: Matko Trnačić, Anabela Sulić, Ružica Maurus
Scenografija: Marija Matijanić, Renato Pok
Oblikovanje rasvjete i ton: Goran Krmpotić
Koreografija: Laura Lončar
Kostimi: Ljiljana Rodić


Ulaz slobodan, uz potrebnu rezervaciju ulaznica.

Rezervacije: 034/273-161, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., FB

Radno vrijeme blagajne kazališta – srijedom od 10 do 12 sati te sat vremena prije početka predstave

Ulaz uz COVID potvrde. Djeca su izuzeta obveze posjedovanja COVID potvrda.
Hvala na razumijevanju!

 

Teško da se ijedan grad u širem okruženju može pohvaliti s tri stoljeća starom kazališnom tradicijom kao što može Požega u kojoj je prema pisanju književnog povjesničara Tome Matića (1874.-1968.) prva kazališna predstava odigrana 27. kolovoza 1715. godine.

Iako precizno datiran, naziv predstave nažalost nije ostao zabilježen, ali je zapisano kako je pozornica bila postavljenja pod šatorskim platnom u dvorištu isusovačkog samostana; dokazujući visoki stupanj tadašnjeg društvenog života samoga grada i njegovih stanovnika.

Povijest kazališta