tri stoljeća kazališne tradicije

Gospođica Julija - HNK Osijek/ GK Joza Ivakić Vinkovci

Početak 18.02.2021 20:00
Posted by Marija
Categories: Kazališne predstave
Hits: 908

Koprodukcija s Hrvatskim narodnim kazalištem u Osijeku
Sa švedskog preveo: Mišo Grundler
Režija: Aida Bukvić
Dramatizacija: Marijana Fumić
Scenografija i kostimografija: Saša Došen
Skladatelj: Igor Valeri
Oblikovanje svjetla: Tomislav Kobia
Fotografije: Kristijan Cimer

Uloge:
Gospođica Julija – Matea Marušić
Jean, lakaj – Vladimir Tintor
Kristina, kuharica – Petra Blašković

Gospođica Julija je drama švedskog književnika Augusta Strindberga napisana 1888. i premijerno izvedena 1906. godine, poznata kao jedno od najznačajnijih djela Strindberovog opusa i tzv. nordijske drame, odnosno jedno od najčešće izvođenih i ekraniziranih dramskih djela u 20. vijeku.
Radnja se događa na imanju švedskog grofa na Ivan dan 1874. godine. Naslovna protagonistica je grofova kćer koja, motivirana dosadom, ali i nastojanjem da razbije moralne i druge barijere koje stvara njen položaja, započinje flert, a potom i ozbiljnu vezu sa Jeanom, slugom koji joj, usprkos niskog društvenog porijekla, imponira svojim poznavanjem svijeta izvan grofovskog imanja. Radnja prikazuje kako dvoje ljubavnika nastoje dominirati i manipulirati jedni drugim – Julija kao pripadnica više klase, a Jean kao muškarac – te kako će ta igra na kraju završiti s tragičnim posljedicama.

Informacije i rezervacije na 034/273-161 ili putem Facebooka.
Cijena ulaznice 50,00 kn (studenti i umirovljenici 40,00 kn).
Maksimalan broj posjetitelja u dvorani 21.
Svi programi održavaju se pod strogim epidemiološkim mjerama.

 

Teško da se ijedan grad u širem okruženju može pohvaliti s tri stoljeća starom kazališnom tradicijom kao što može Požega u kojoj je prema pisanju književnog povjesničara Tome Matića (1874.-1968.) prva kazališna predstava odigrana 27. kolovoza 1715. godine.

Iako precizno datiran, naziv predstave nažalost nije ostao zabilježen, ali je zapisano kako je pozornica bila postavljenja pod šatorskim platnom u dvorištu isusovačkog samostana; dokazujući visoki stupanj tadašnjeg društvenog života samoga grada i njegovih stanovnika.

Povijest kazališta